Predávaš svoje hand-made výrobky? Či chceš alebo nie, je to podnikanie.

A úspešné podnikanie je občas pekná alchýmia. To, čo funguje u jednej, nemusí fungovať u druhej. Veľmi často to vidieť aj na živých akciách. Dve, tri podobné hand-made tvorilky a jedna predáva ako o dušu, zatiaľ čo druhá nemá zákazníkov hoci ceny má nižšie...

Ako je to možné? Čo robí úspešná hand-made tvorilka inak?
Má to, čo aj úspešní podnikatelia všetkých čias.

Má mindset úspešnej podnikateľky

Inak povedané „nastavenie hlavy na úspech“. Vlastnosti a znalosti, ktoré potrebuješ mať, aby si bola úspešná.
Čo (ne)robí menej úspešných hand-made tvoriliek? Najčastejšie to bývajú tieto body.

(Nízka) flexibilita a (ne)ochota reagovať na rôzne zmeny

Krásnym príkladom je aj súčasná situácia. Lockdown. Namiesto toho, aby sa hand-made tvorilky poobzerali po nových možnostiach predaja, dúfajú v návrat „starých dobrých časov“ A medzitým plynie čas. A ako dobre vieme, čas sú peniaze, to veľmi dobre vedeli všetci úspešní podnikatelia. Krásne to vidno u T. Baťu, ktorý s obľubou vravieval, že „deň má 86 400 sekúnd“.

Sieťovanie a delegovanie

Nedá sa byť odborníkom na všetky smery a robiť všetko sám. Toto je však mylnou predstavou mnohých hand-made tvoriliek. Veď si to viem vyrobiť sama, prečo by som za to mala niekomu platiť niekoľko eur. Ušetrím…. Neuvedomujú si pritom, že čas, ktorý venovali štúdiu niečoho, čo využijú len občas (a následne to musia opätovne naštudovať, pretože danú činnosť nerobia pravidelne) mohli venovať napr. budovaniu značky, čiže činnosti, ktorá ich priamo dovedie k zákazníkovi.

Fokus na jednu vec

Vydržím, kým nedosiahnem želaného výsledku. Jasné, nedá sa robiť wellness na púšti. Ak nie sú dobre nastavené „vstupné premenné„, pôjde všetko ťažšie. Mnohé hand-made tvorilky však nevenujú svojmu projektu dostatok času a zameranej práce.

Začnú napríklad s výrobou sviečok. Po nejakej dobe prejdú na výrobu pedigových výrobkov. Na tom by nebolo v podstate nič zlé, problém však je, že ak sa im nedarí predávať jedna vec, tak nebudú mať úspech ani u druhej. Pretože ak nemajú pochopené fungovanie predaja, nebude sa im dariť ani v takých artikloch, u ktorých iné hand-made tvorilky nestíhajú vybavovať objednávky.

(Ne)pochopený tok peňazí a ich fungovanie

Všetci úspešní vedeli ako pracovať s tokom peňazí. Vedeli, aj to, že peniaze musia prúdiť, byť v obehu. Mali perfektný prehľad o svojich nákladoch a rozpočty prepracované do detailov.
Poznať svoje peniaze, vedieť koľko potrebujem zarobiť, tvoriť si rezervu… to sú základy pre to, aby sme mali „upratané“ v peniazoch. Lebo peniaze poriadok milujú. Nepoznám jedného úspešného človeka, ktorý je aj finančne v pohode, že by nemal svoje peniaze zrátané a „na poriadku“.

A jeden dôležitý poznatok na záver. Pri všetkom treba prepájať dva faktory. Tak ako v prírode je všetko vyvážené, tak to funguje aj v podnikaní. Slnko a mesiac, teplo a chlad, jing a jang. Je to spojenie dvoch faktorov.

Poznatky a vedomosti, know-how sú tým prvým. Druhým, rovnako dôležitým je „nastavenie hlavy„. To, ako človek pri jednotlivých činnostiach postupuje.

To, či robíme veci s radosťou alebo ako nutnú činnosť. Ako sa hovorí: „to, čo vysielame, to priťahujeme„. A to je občas „iný level“. Vedieť sa naprogramovať na úspech, vedieť pracovať so svojou hlavou keď sa nedarí a útočia na nás negatívne myšlienky… Sú to 2 prepojené nádoby, jedna bez druhej nefunguje, alebo nie je efekt taký aký by mal byť.

Anna Harská
Milujem tvorenie a predaj hand-made produktov. A ukážem aj Vám, ako môžete žiť svoj "hand-made" sen. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.