Už neviem čo robiť, aby zákazníci kupovali…

Takýto príspevok som si prečítala v jednej skupine. Napísala ho tam mladá žena, ktorá vyrábala háčkované zvieratká pre deti. Vymyslela súťaž, ktorou sa snažila pritiahnuť zákazníkov. Výsledok? „Do súťaže sa mi prihlásilo veľa ľudí, ale k počtu zákazníkov sa ani vyjadrovať nebudem. Takmer nula.“

Čo robiť? Ako postupovať, keď máte pocit, že ste spravili všetko pre to, aby ste oslovili zákazníkov a nič z toho nefunguje? Keď ste si nastavili reklamu, dali zľavy, dokonca ste nejaké svoje výrobky rozdali v súťaži v snahe získať nových potenciálnych klientov… A výsledok je opäť nulový.

Poznáte výraz  profesionálna slepota? Kedy sa na jednu stranu koncentrujete na to, čo robíte a všetko vnímate „svojimi očami“, ale na druhú stranu, pretože ste tak úzko zameraní, tak nevnímate nič ostatné, resp. širšie súvislosti okolo vášho zamerania.

A tu niekde je tak povediac pes zakopaný. Zacyklili ste sa. Tento výraz je trefný. Zacyklenie by sa dalo prirovnať ku chodeniu v kruhu. Skúšate stále to isté a tým istým spôsobom. A potom prichádza tá emócia bezradnosti: neviem, čo mám ešte urobiť, aby… (dosaďte si podľa seba)

Čo pomôže? V angličtine je na to krásny výraz „thinking outside the box“. Doslova preložené myslenie mimo škatuľu. Toto prirovnanie sa mi páči, lebo človek je v podstate ako keby zatvorený vo svojej škatuli. V nejakom malom, tesnom priestore a vidí len to, čo je okolo neho. V podstate to, čo už pozná.

Ako teda vyjsť von a získať nadhľad?

Keď sa vžijeme do „škatule“, tak si ľahko predstavíme, že sami sa z nej von nedostaneme. Potrebujeme niekoho, kto nám podá pomocnú ruku alebo ukáže smer. Avšak pozor, vyberajte si len takých ľudí, ktorí majú s danou oblasťou skúsenosti. Občas síce nie je na škodu vypočuť si názor úplne nezainteresovaného človeka, vie často vniesť do prípadu úplne iný uhol pohľadu, úplne inú energiu.

Avšak, chcela som tým povedať niečo iné. Aby ste si nenechali poradiť od človeka, ktorý vám radí, aby ste to „zabalili„. A povie vám to síce v dobrej viere, lebo on má taký názor, že to jednoducho nebude fungovať, lebo on v to neverí. Vyberte si takého človeka, ktorý má v danej oblasti skúsenosti.

Koho si teda vybrať?

Sledujte napríklad niekoho, koho tvorbu obdivujete a má za sebou výsledky. Sledujte ho dlhodobo. Všímajte si, aký druh obalu má, ako komunikuje s (potenciálnymi) zákazníkmi, aké typy príspevkov dáva, ako dáva o sebe vedieť, aký rukopis majú jeho výrobky…

Majte svojho mentora, či radcu. Nemusí to byť nikto známy s obrovským honorárom za hodinu konzultácie. Často stačí dobrá kamarátka, ktorá vám úprimne povie svoj názor.

Môžete sa zapojiť do nejakej podobne naladenej skupinky naživo či on-line. A pokojne si môžete nechať poradiť aj vo viacerých skupinách.  

Obrňte sa však trpezlivosťou a uvedomte si, že chcete počuť názor a radu a táto často prichádza zamaskovaná vo forme kritiky. Lebo často práve vo chvíľach, kedy je človek veľmi zraniteľný (niečo nefunguje, neveríme si a preto radu hľadáme a tým pádom sme zraniteľní) prichádza podpásovka. Vo forme štipľavej kritiky či dokonca až posmechu.

Často je to aj o tom, že človek jednoducho nevidí, čo má zle, lebo skrátka nevie, čo zle je. Nemá potrebné informácie. Takpovediac nevidí von zo svojej krabice a trápi sa. A počuť práve v takej citlivej chvíli že: je to celé úplne zletoto by som nechcel ani zadarmo, to kde ste videli že sa má takto robiť, prečo vyrábate také gýčové veci … dá poriadku facku.

Niekto si skrátka neberie servítky a povie svoj názor. Či je tento názor smerodajný alebo len subjektívny, je otázne. Preto sa obrňte ozaj hrošou kožou. Žiadne negatívne názory neberte osobne. Inak sa budete utápať v slzách, či premýšľať, či to má všetko význam….

Jednoducho ste si vyžiadali feedback, či pomoc a berte to ako iný uhol pohľadu, iné možnosti. Určite medzi nimi nájdete aj také, ktoré s vami zarezonujú, či vám otvoria oči a poviete si, že toto je to, čo ste nevedeli/nevideli.

Vyžiadajte si však niekoľko názorov od niekoľkých rôznych ľudí. V každom prípade dosiahnete jedno: dostanete odpoveď na svoju otázku – čo mám ešte spraviť aby zákazníci nakupovali. A je lepšie vypočuť si, čo nie je dobre, ako stráviť mesiace premýšľaním nad tým, prečo zákazníci nekupujú. A vyrábať na sklad v nádeji, že možno práve táto farebná kombinácia bude tým pravým orechovým.

Verím, že jedným z miest, kam si môžete prísť po radu, je aj naša skupina Klub Korálkárne. Mojím zámerom bolo vytvoriť skupinu, kde si vzájomne poradíme (a bez štipľavých poznámok). Aby  „hand-made“ prekvitalo. Lebo jeho krása, ale najmä energia láska, ktorú do výrobkov vkladáme, šíri dobrú pohodu úplne inak ako priemyslovo vyrobené veci. 

Prajem vám veľa kreatívnych a pohodových chvíľ
Vaša Anka

Anna Harská
Milujem tvorenie a predaj hand-made produktov. A ukážem aj Vám, ako môžete žiť svoj "hand-made" sen. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.