Záloha, áno či nie?

U hand-made je bežnou praxou tvoriť na zákazku. Zákazníkovi sa páči určitý druh, lenže chcel by inú farbu, iný tvar, veľkosť…. A tak spíšeme objednávku, poprípade pridáme priamo vzorku a dohodneme si podmienky ako je termín odovzdania, konečná cena za výrobok a vypýtame si zálohu.

Že to máte tiež takto, až na ten posledný bod a že si zálohu nepýtate? Príde Vám to nefér, že by mal zákazník platiť vopred za niečo, čo ešte nemá?
A ak si zákazník pre výrobok, ktorý ste robili extra pre neho nepríde a Vám zostane „skladom“, je to fér? Nezabúdajte, že okrem materiálu ste investovali aj svoj čas, ktorý ste mohli zužitkovať lepšie.

Ja som zástanca zálohy, hocijako malej, aj 1 euro je vždy lepšie ako žiadna záloha. Je v tom totiž jeden silný psychologický moment – zákazník prejaví svoj vážny úmysel, že o daný výrobok má naozaj záujem. A Vy predsa nechcete vyrábať „na sklad“.
Táto prax je bežná aj v iných oblastiach. Napríklad ak sa prihlásite na jazykový kurz, väčšinou platíte vopred. Ak na nejakú hodinu neprídete, často Vám platba prepadne, najmä u skupinových kurzov.

Keď si zálohu vypýtate, vždy dajte zákazníkovi doklad o tom, že zálohu zaplatil. Aj keby to malo byť len rukou napísané na zadnú stranu Vašej vizitky, alebo kus papiera s Vašou pečiatkou, kde je uvedené „záloha na objednávku (popis), dátum a suma, ktorú zaplatil. Je to dôležitý akt z Vašej strany, kedy v zákazníkovi posilníte dojem, že ste dôveryhodná osoba.

„Ošemetnosti“ zákazkovej výroby
(alebo: nie je zákazník ako zákazník)

Ak tvoríte návrh pre zákazníka, najmä ak je to niečo nové, čo nie je len obmenou Vášho produktu ktorý zákazník videl „naživo“, musí mať zákazník právo na výber a prípadné odmietnutie produktu.
Ale ako sa vyhnúť prípadným stratám a tvorbe „na sklad“?

Nám sa osvedčil tento postup:

  • Zákazníčke pošleme návrh výrobku ešte v štádiu rozpracovania. Odfotíme napríklad tvar vyskladaného podkladového materiálu, aby zákazníčka videla, ako asi bude výrobok vo finále vyzerať.
  • Potom podkladový materiál pospájame a umiestnime naň kamienky a koráliky.
  • Opäť odfotíme a pošleme na odsúhlasenie.
  • A buď niečo pozmeníme, opäť odfotíme a pošleme na odsúhlasenie, alebo zafixujeme na hotovo.

Vyhneme sa tak nemilému prekvapeniu, kedy by zákazníčka mohla reagovať slovami: „takto som to nechcela, predstavovala som si to inak“.

Občas sa stane, že zákazník buď sám nevie, čo chce alebo si kúpu rozmyslel a je mu nepríjemné Vám to povedať na rovinu. Máte pocit, že niečo nie je v poriadku, že sa zákazník „vykrúca“, že by to malo byť takto, alebo inak, alebo že tá farba ktorú si vybral tam nejako nepasuje… Dôvody môžu byť hocijaké.

Tu používame pravidlo: „3x a dosť“.


Ak ani pri tretej obmene nie je zákazník spokojný, navrhneme mu, že výrobok si brať nemusí a vrátime mu zálohu. Niekedy je skrátka lepšie zákazníka nemať ako mať… Áno, mrzí to, človek predsa len investoval nejakú energiu… Ale na rovinu, mali by ste dobrý pocit z takého predaja, kedy by si zákazník Váš výrobok nevážil, alebo by Vás nebodaj ohováral a robil Vám zlé meno?

A jedna dôležitá rada na záver: vždy si od zákazníka nechajte potvrdiť, že zálohu dostal späť!

Ak neposielate peniaze späť na jeho účet a ak zákazník nebude mať pri sebe potvrdenie o zálohe ktoré ste mu vystavili, nechajte si od neho do objednávkového zošita (alebo aspoň na kus papiera) podpísať, že záloha mu bola vrátená dňa DD.MM.RR a že zálohu prevzal, čo potvrdí svojím podpisom. Vyhnete sa tak prípadným nedorozumeniam v budúcnosti. A verte mi, stáva sa to častejšie, než si myslíte.

Prajem Vám, aby sa Vám takýto „nezákazníci“ vyhýbali a mali len takých zákazníkov, s ktorými budete obchodovať k obojstrannej spokojnosti 😊

Anna Harská
Milujem tvorenie a predaj hand-made produktov. A ukážem aj Vám, ako môžete žiť svoj "hand-made" sen. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.