Prečo mi nefunguje predaj on-line?

Odpoveď Ťa možno prekvapí. Pri predaji on-line nerobíš to, čo bežne robíš pri predaji naživo. Pozri si zopár súvislostí, ktoré majú tieto dva typy predajov spoločné.

Uveďme si to na reálnom príklade.  
Máme zákazníka, ktorý chce kúpiť nejaký  výrobok. Ten ide na predajné miesto – predajný portál, predajná skupina na FB, zadá názov do vyhľadávača… A zobrazí sa mu neskutočne veľa ponúk. To, čo by na fyzickom trhu musel človek reálnej vidieť (a ujsť nejakú vzdialenosť), zvládne vo virtuálnom svete za pár sekúnd. A tu je prvý kameň úrazu.

1. Obrovské množstvo (konkurenčných) ponúk

Ako zaujať? Ako dosiahnuť toho, aby zákazník klikol práve na Tvoj produkt? Pri predaji naživo sú to lákavo naaranžované výrobky, ktoré zaujmú.  

Pri predaji on-line je to kvalitná a lákavá fotografia tvojho výrobku.
Pretože zákazník najskôr vyberá očami. A, čo je dôležité vedieť je, že vyberá často podvedome. Je v akomsi vyhľadávacom režime a jeho oko musí v zlomku sekundy vyhodnotiť, či ho daný výrobok zaujme alebo nie, lebo ponuka je obrovská a on nechce strácať čas.

Preto je kvalitná fotografia, kde je výrobok dobre vidieť základom. A hneď v závese je lákavá atmosféra, ktorá láka ku kúpe. A, prekvapivo, až potom nasleduje cena.

2. Ako pôsobíš na zákazníka?

Ak si prešla „prvým sitom“, ide zákazník ďalej.
Pri predaji naživo má zákazník možnosť „načítať si Ťa“. Zistiť, či pôsobíš dôveryhodne. Veľa z toho prezradí aj Tvoj vzhľad, úsmev, prvý kontakt…

A tak isto si Ťa zákazník potrebuje „preklepnúť“ aj pri kúpe on-line. Chce o Tebe zistiť viac. A tak si pozrie…Tvoj profil alebo Tvoju stránku.  A tu je ďalší kameň úrazu. Potenciálny zákazník často nenájde konkrétnu tvár, ale rôzne mačičky, kvetinky či „zamaskovanú“ tvár…  
Celkom som sa teraz pobavila keď som si predstavila situáciu na fyzickej tržnici, kde by boli predávajúci s rôznymi maskami na tvárach… 🙂

Zhrnuté a podčiarknuté – jednoducho Tvoj (nedôveryhodný) profil je ďalším kameňom úrazu, prečo zákazník nenakúpi u Teba.

3. Problém so zviditeľňovaním sa

Pri predaji naživo je bežné, že svoje výrobky predávaš väčšinou sama a komunikuješ so zákazníkom.  Potenciálny zákazník reálne možnosť vidieť Ťa a komunikovať s Tebou. Môžeš mu o výrobku porozprávať, vyzdvihnúť jeho vlastnosti, jedinečnosť.

A takto by si mala komunikovať aj s Tvojimi virtuálnymi zákazníkmi.
Prihovoriť sa im napríklad cez živé videá, vysielania, webináre…. Byť s nimi skrátka v interakcii.

Lebo ak už sa zákazník dostane na Tvoj profil či stránku, chce vidieť, čo robíš. Lenže, čo u väčšiny hand-made tvoriliek nájde? Namiesto ich výrobkov „srandičky“ či články ohľadom politiky…

Pri predaji naživo by si svoje výrobky nezamaskovala napríklad bulvárnymi novinami. Ani by si neponúkala niečo, čo s Tvojou výrobou nesúvisí a nedala by si nejaké lákadlo, ktoré by potenciálneho zákazníka poslalo preč (rôzne videá s externými odkazmi napr. na youtube).

Práve naopak. Pri predaji naživo je bežnou súčasťou, že na predajnom mieste aj vyrábaš. Či dokonca cielene robíš ukážky niektorých úsekov výroby. Aby zákazník videl, že to, čo vyzerá tak jednoducho je v skutočnosti celkom zložitý proces, ktorý nezvládne každý.

To, čo vyzerá jednoducho, je často výsledkom zložitého procesu.

Toto sú tie najčastejšie dôvody, prečo zákazník nenakúpi u Teba. A pritom je to tak jednoduché – stačí sa aj pri virtuálnom predaji chovať tak ako pri klasickom predaji naživo.  

Chceš ďalšie tipy? Stiahni si zaDARmo PDF 10 rozdielov medzi úspešnou a neúspešnou hand-made tvorilkou.

Nabudúce Ti dám zopár tipov ako prekonať v sebe strach zo živých vysielaní, pretože práve živé vysielania (nie vopred natočené videá),
sú obrovským pomocníkom pri budovaní značky. A dobrá značka sa takpovediac „predáva sama“.

Anna Harská
Milujem tvorenie a predaj hand-made produktov. A ukážem aj Vám, ako môžete žiť svoj "hand-made" sen. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.