Nedarí sa vám predávať vaše hand-made produkty na facebooku? (2. diel)

5 najčastejších chýb, ktoré robia hand-made tvorilky na facebooku – exkluzívne pre Klub Korálkárne vybrala Veronika Hronková, ktorá spolu so svojím obchodným partnerom Davidom založili spoločnosť Podnikat chytře na automat a pomáhajú nielen hand-made tvorilkám rozbehnúť svoje podnikanie cez FB.

Dnes sa pozrieme na ďalšie 3 dôvody, prečo sa vám na FB (zatiaľ) nedarí predávať. Ak ste nevideli 1. diel, môžete si ho prečítať tu.
PS: ak sa vám článok nechce čítať, môžete sa pozrieť na video, ktoré pre vás Veronika natočila.

3). Netvoríte si databázu kontaktov. K čomu je databáza kontaktov potrebná? Môžete s ľuďmi komunikovať, osloviť ich a to opakovane. Facebook totiž nezobrazuje všetky vaše príspevky všetkým vašim fanúšikom. Je to len veľmi malé percento, ktoré facebook zobrazuje vašim fanúšikom. Ste prekvapení? Áno, aj ja som bola. Facebook totiž najskôr zisťuje, či sú vaše príspevky zaujímavé aj pre ostatných ľudí, ukáže ich najskôr napríklad 5% vašich fanúšikov a keď na ne vaši fanúšikovia začnú reagovať (lajkovať, komentovať, zdieľať), tak potom sa rozhodne, že sú vaše príspevky zaujímavé a začne ich zobrazovať väčšiemu percentu ľudí.

Keď vaše predané príspevky zamiešate medzi nepredajné (vtipy, citáty, hádanky, súťaže…), tak vaše príspevky začne FB zobrazovať väčšiemu percentu ľudí. Facebook totiž nerozlišuje medzi jednotlivými príspevkami (predajné, nepredajné). FB vyhodnotí, že dávate príspevky, ktoré sa ľuďom páčia a začne ich zobrazovať väčšiemu počtu ľudí.

No a teraz sa vráťme k spomínanej databáze. Keď máte svoju základňu kontaktov, tak môžete ľudí začať oslovovať priamo. Keď vašim fanúšikom pošlete správu o tom, že máte napríklad novú látku, novú tašku, ušili ste dlho očakávanú sukňu, máte nový výrobok… tak táto správa sa dostane všetkým. Takže ak máte na fanpage napríklad 500 fanúšikov a dáte do príspevku, že máte napríklad novú sukňu, facebook to zobrazí asi 50 ľuďom. Lenže keď pošlete správu do databázy, tak vaša správa príde všetkým 500 ľuďom. A práve na to je skvelý chatbot (článok už čoskoro 🙂 ).

PS: skvelým marketingovým tipom je pripísať aj napríklad: „mám tu len 5 kusov, kto má záujem?“ Vytvoríte tak mierny tlak na potenciálneho zákazníka. Nie, nie je to nič negatívne, ale, sme skrátka sme od povahy „leniví“ a keď nie sme limitovaní, tak máme tendenciu veci odkladať a odkladať :-).

4). Automatizácia. Súvisí s chatbotom. Je to vlastne automatizované odosielanie správ. Informácie cez Messenger. Píšete všetko vašim zákazníkom zvlášť? Napríklad aké máte ceny, ako dlho trvá dodanie atď.? Tak toto všetko sa dá nastaviť v Messengeri, ktorí to bude automaticky posielať za vás. Ako tvorilky určite radšej venujete čas tvorbe než administratívnym veciam (odpisovanie, posielanie podkladov k platbe a podobne). A práve toto všetko za váš vybaví chatbot. Je to len otázka nastavenia.

5). Nezáujem o vášho zákazníka. Komunikujte, pýtajte sa, prejavujte záujem. Ak vám vaši fanúšikovia vaše príspevky nekomentujú, nelajkujú a nezdieľajú, tak môže byť kameň úrazu v tom, že sa ich nepýtate. Keď vo vašom príspevku napíšte napríklad: „Ušila som sukňu s vtáčikmi“ – tak je to oznamovacia veta. A fanúšiť napíše maximálne: „je to pekné“. Pýtajte sa: „Nosíte radšej nohavice, alebo sukne?“ „Páči sa vám sukňa viac v tejto farbe, alebo by ste preferovali napríklad žltú?“
Alebo vám napríklad prídu nové látky. Spýtajte sa vašich fanúšikov: „Čo by sa vám páčilo, keby som vám z tejto látky ušila?“ Alebo keď maľujete napríklad drevené svietniky, spýtajte sa ich, aký motív by sa im na tých svietnikoch páčil. Jednak sa dozviete, čo vaši zákazníci skutočne chcú a jednak máte námety na nové motívy 🙂 . Budujete si tak vzťah so zákazníkom a na toto sú sociálne siete skvelé.

V ďalšom diele si povieme ešte zopár podrobnejších informácií k jednotlivým bodom a prezradím vám, ako si môžete vašich potenciálnych zákazníkov privádzať na vaše predajné stránky rovno z vášho profilu 🙂 .

Anna Harská
Milujem tvorenie a predaj hand-made produktov. A ukážem aj Vám, ako môžete žiť svoj "hand-made" sen. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.