Lenže za tú cenu to nikto nekúpi…

Ak ste si prečítali môj e-book Ako si určiť cenu za svoje hand-made produkty, asi ste zostali mierne zaskočené, koľko nákladov treba zarátať, aby ste boli minimálne na nule.
A mnohým z vás napadne otázka: „No dobre, lenže keď si stanovím takú cenu, akú by som mala, tak to nikto nebude kupovať, lebo sa im to bude zdať drahé…

Na jednu stranu je to prirodzená reakcia.  Avšak zamyslite sa chvíľku nad týmto: ak by ste sa mali živiť predajom výrobkov, ktoré kúpite, predávali by ste ich za nižšiu cenu, než za ktorú ste ich kúpili? Lebo toto sa presne deje, ak si nezrátate všetky vaše náklady, ktoré s výrobkom máte. Máte síce obrat (= peniaze z predaja), ale v konečnom dôsledku ste „zasponzorovali vašich zákazníkov“.

Tento efekt vzniká, keď sa spočítajú všetky menšie výdaje, ktoré do ceny vašich výrobkov nezarátate. Lebo vám často ani nenapadne, že sa o náklad jedná.
Napríklad kúpa nožníc, ktoré používate na strihanie obalovej fólie. Rozrátali ste si tento náklad do ceny vašich výrobkov? Že sa jedná o zanedbateľnú položku, keďže nožnice použijete na veľa vašich výrobkov?

A to je presne ten „mikro-náklad“, na ktorý zabúdate. A na 1 výrobku môže byť takýchto položiek až 10. A výsledok? Na konci mesiaca premýšľate nad tým, prečo ste opäť bez peňazí, hoci sa vaše výrobky predávajú

Čo robiť?

Teraz sa však poďme pozrieť na to, čo robiť, ak vám suma vašich nákladov a zisku vychádza oveľa vyššia než čiastka, za ktorú ste vaše výrobky predávali doteraz.  

 • Pozná váš zákazník príbeh vzniku vašich výrobkov? Vie, že používate napríklad ekologický materiál alebo koľkokrát musíte látku namočiť vo farbiacom roztoku, aby vznikol krásny batikový vzor či vynikla štruktúra? Koľko hodín strávite nad vyrezávaním kože či vyšívaním toho krásneho opasku s ľudovým motívom?

  Táto informácia by mala byť súčasťou informačného letáčika, ktorý dávate kupujúcim spolu s výrobkom. Podobne ako je napríklad zloženie u potravinárskych výrobkov.
 • Popremýšľajte nad tým, ako vytvoriť u vášho výrobku pridanú hodnotu. Ako vyzerá napríklad obal, v ktorom váš výrobok predávate?
  Často si zákazníci vaše výrobky kupujú ako darček pre niekoho a nápaditým obalom im tak ušetríte čas so zháňaním darčekového balenia.
  Toto balenie si samozrejme zarátate do ceny. A skutočne originálne balenie vie pridať pokojne aj dvojnásobnú hodnotu vášmu výrobku.
foto: zdroj internet

Tip: nápady na originálne balenia nájdete na internete.
Vyskúšať môžete jednoduchú pyramídu. A ak zapojíte aj deti, „zabijete 2 muchy jednou ranou“ 🙂
A ešte jeden tip na balenie, ktoré ma zaujalo, nájdete tu.

 • Pozrite sa inde. Túto vetu ste možno už počuli zopár krát od zákazníkov. Avšak tento krát sa pozrite inde vy. Áno, po iných zákazníkoch.

  Ak totiž predávate stále na jednom mieste, môže sa stať, že nie ste úplne v dobrej lokalite, t.j. máte tam už nejakú konkurenciu alebo kúpyschopnosť v danej oblasti jednoducho nie je taká, aby si mohli dovoliť vaše výrobky.

  V dnešnej internetovej dobe to nie je žiadny problém. Ak máte doma internet, je to len otázka naučenia sa, ako s ním pracovať a kde predávať.

  Tip: vedeli ste, že predávať môžete napríklad aj na facebooku? Ak máte vlastnú stránku na FB (fun page), skúste kartu Marketplace, alebo Obchod.
 • Zvláštnu pozornosť si zaslúži zákazková výroba, ktorá je veľmi špecifická na zrátanie nákladov. Tu je obzvlášť dôrazné nutné poznať veľmi dobre svoje náklady.
  A vopred informovať zákazníka o cenovom rozsahu, aby zákazník vedel, koľko bude platiť maximálne. Inak sa vám stane to, čo sa stávalo aj mojej známej, prečítať celý príbeh si môžete tu.

  A vždy si pred tým, než sa pustíte do výroby, vypýtajte zálohu. Hoci len 5 eur. Prečo si pýtať zálohu sa dozviete tu.
 • Vytrvajte. Ak sa chcete predajom vašich hand-made živiť, treba myslieť ako obchodník – podnikateľ. Vytrvať a nevzdávať sa. Podnikanie si skrátka vyžaduje svoj čas. Robiť vytrvalo, posúvať sa, hoci po malých krôčikoch, ale stále k svojmu cieľu.

Zážitok, ktorý „posadil do stoličky“ aj mňa.

V blízkosti môjho obchodíka bola značková predajňa, v ktorej predávali aj doplnky vo forme bižutérie.

Raz ma vo výklade toho obchodu zaujal korálikový náhrdelník s náramkom, pretože moje oči spoľahlivo zachytia všetko, čo sa na koráliky aspoň podobá 🙂 Keď som prišla bližšie, div som nespadla z nôh, keď som zazrela cenu. Čiastka za veľmi podobný výrobok, ktorý som ja predávala okolo 20 eur, bola trojciferná.
Výrobok v tejto značkovej predajni sa pohyboval okolo 150 eur.

A viete čo? Predal sa. Nebol vo výklade ani týždeň.

Áno, mohli by sme polemizovať o tom, že je to značka, ľudia chceli mať niečo výnimočné, predajňa bola luxusnejšie vybavená…

Faktom však zostáva, že poznám dobre cenu korálikov a čas potrebný pre výrobu takejto súpravy.

Netreba sa báť vyšších cien. Ak máte kvalitné prevedenie, treba dbať na obal a inú pridanú hodnotu, ktorú výrobku viete dať. (A samozrejme vybrať si ten správny trh. Predávať luxusné výrobky na výročnom dedinskom jarmoku asi nebude mať ten správny efekt :-)).

Je to paradox, ktorý má však svoje logické vysvetlenie:
– drahší výrobok (značkový, luxusné balenie, pridaná hodnota) vyvoláva väčšiu túžbu vlastniť ho, lebo pôsobí exkluzívne

– ľudia majú pocit, že investovali do niečoho cenného (jednoducho, keď už to toľko stojí, tak to predsa musí mať tú hodnotu)

predávate menej, zarábate viac (ak predáte 2x do týždňa výrobok za 150,- eur, máte za mesiac cca. 1200 eur. Za 2 predaje týždenne!)

Keď predávate za nízku cenu len preto, aby ste predali, idete sami proti sebe. Zákazníci neveria, že to má takú hodnotu. Cena sa im zdá jednoducho prinízka.

S cenou sa nedá konkurovať dlhodobo. Aj preto by ste sa mali dbať na obal a pridanú hodnotu a odlíšiť sa tak od „podobných predajcov“.

Ako si určiť cenu za svoje hand-made výrobky
Ako si určiť cenu za svoje hand-made produkty

Nedotujte vašich „zákazníkov“ a neokrádajte sa sami. Vyrátajte si takú cenu za váš výrobok, ktorá nielen pokryje náklady, ale zahrnie aj zisk. Aby ste sa mohli v pokoji venovať vašej tvorbe a nemuseli stále premýšľať nad financiami a predajom.

Chcete vedieť, či máte dobre vyrátanú cenu za vaše hand-made produkty?

Anna Harská
Milujem tvorenie a predaj hand-made produktov. A ukážem aj Vám, ako môžete žiť svoj "hand-made" sen. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.