Koľko nákladových položiek treba zarátať, aby ste nešli do mínusu?

Ak si nie ste istí, či ste si cenu zrátali dobre, alebo máte pocit, že vám z predaja vašich hand-made stále akosi nič nezostáva, je tento článok určený práve vám.

Sú totiž 4 hlavné nákladové skupiny, ktoré si treba do ceny výrobku zarátať. Väčšina hand-made tvoriliek si zarátava 1 nanajvýš 2.
Poďme sa na ne pozrieť.

PS: náklady, ktoré tu člením nesúvisia s členením nákladové, ktoré sa bežne používajú v ekonomike. Použila som názvy tak, aby čo najlepšie vystihovali náklady, ktoré treba do danej skupiny zarátať.

1. Priame náklady

Čiže všetko to, čo dávate ako materiál do vášho výrobku. Ak vyrábate napríklad háčkovaný korálikový náhrdelník, tak do priamych nákladov patrí: koráliky, priadza, na ktorú koráliky navliekate, a zapínanie (väčšinou kaplíky, ketlovacie ihlice, krúžky a karabínka).

Avšak tým to nekončí. Treba si zarátať aj náklady, ktoré sú spojené s lepšou predajnosťou či nutnosťou predaja, aby sa výrobok dal vôbec predať. Napríklad obal, či PU-vrecko, etiketa či cenovka, ktorá musí byť súčasťou výrobku.

O ďalších nákladoch hovorím aj na webinári, ktorý je venovaný cene za hand-made produkty.

2. Nepriame náklady

Čiže to, čo síce nie je priamo súčasťou výrobku, ale bez neho by ste výrobok nemohli vyrobiť. V našom prípade je to ihla, ktorou sa navliekajú koráliky na priadzu a háčkovací háčik.

Toto sú síce zanedbateľné, „centové“ položky, ale, ak vyrábate napríklad keramické výrobky, nie je nákup hrnčiarskeho kruhu či keramickej pece vôbec žiadnou zanedbateľnou položkou!

A to nie je všetko. Musíte rátať aj s nákladmi na prípadné poruchy a s nimi spojenú opravu. A tu si treba paušálne rozrátať náklady do jednotlivých výrobkov.

Môj tip: tieto náklady si vždy zaokrúhlite aspoň na desatinné miesto nahor, aby sa vám z týchto drobných centíkov pomaly vytvorila rezerva. A v prípade nutnej opravy tak budete mať istotu, že náklady na opravu nebudú odčerpávať z vašich tržieb.

Toto sú nákladové skupiny, ktoré si ako tak väčšina hand-made tvoriliek do ceny svojich produktov zaráta. Ale, stále sú to len náklady, resp. kalkulácia, ktorá vám pokryje len náklady, ktoré máte spojené s výrobkom.

Ak sa však predajom vašich hand-made chcete živiť, musíte začať premýšľať ako podnikateľ, alebo ako podnik, kde musia byť presne skalkulované všetky výdaje a podnik musí ešte k tomu generovať zisk.

A tu sa dostávame k tretej skupine, ktorú si viac ako 90% hand-made tvoriliek do ceny svojich výrobkov nezarátava. Nazvala som ju vedľajšie náklady.

3. Vedľajšie náklady  

Ak by sme zobrali do úvahy fakt, že by ste mali mať ako podnikateľ nejaké svoje „výrobné“ miesto, či obchodík, dielničku… musíte platiť nájom. Ak si teraz hovoríte, že vyrábate predsa doma a žiadny nájom tak platiť nemusíte, zamyslite sa nad touto otázkou:

„Ozaj za priestory, kde vyrábate, nič neplatíte?“

Nestáva sa náhodou z vášho „miesta na bývanie“ vaše „výrobné miesto“? Áno, myslím tým nájom či mesačné poplatky na náklady spojené s bývaním.

Že vám to nedáva logický význam a neviete, prečo by ste si mali do ceny vašich hand-made zarátať vaše „súkromné“ výdaje. Nuž práve preto, lebo ak podnikáte, čiže živíte sa predajom vašich hand-made, potrebujete miesto na výrobu. A preto by ste si mali časť týchto nákladov zarátať aj do ceny vašich výrobkov.

Do vedľajších nákladov patria tiež aj iné náklady, ako je sú napríklad náklady na telefón, internet či napríklad elektrinu. A zabudnúť nesmieme ani na sociálne či zdravotné poistenie a dane.

V tomto e-booku sa dozviete, ako si zarátať všetky nákladové položky a na nič nezabudnúť. Zistiť viac o e-booku.

4. Vaša odmena

A dostávame sa ku štvrtej skupine. Zatiaľ sme stále ešte len u nákladov. Ešte stále nebola reč o zisku 🙂 Do zisku sa začíname ako tak dostávať až vtedy, keď si zarátate váš plat. Áno, vašu hodinovú mzdu.

Že vám to už vôbec nedáva význam a že budú potom vaše výrobky pridrahé?

Áno, viem, že teraz mnohé z vás hovoria, že je to príliš veľa a že za také vysoké ceny to nikto nekúpi… Nuž, máte pravdu. Nekúpi. Teda, nekúpi toľko, koľko kupovalo doteraz.

Čo s tým? V podstate sú dve možnosti. Môžete:
A. nechať ceny také, aké máte a naďalej predávať tak ako doteraz
B. zdražiť a nepredávať toľko, koľko doteraz, Aspoň čo do počtu kusov :-).

Obidve cesty majú svoje klady aj zápory. Poďme sa na ne pozrieť.

  • Ceny si ponecháte tak, aby sa výrobky predávali. Vaše predaje zostanú približne rovnaké, pravdepodobne sa vám začnú kopiť požiadavky na výrobu toho či onoho… Začnete nakupovať materiál, ktorý vám pravdepodobne bude zostávať skladom

    Ak nie je predaj vašich hand-made produktov hlavnou zárobkovou činnosťou, z tejto začarovanej špirály sa dostanete len ťažko. Viac peňazí utopených v skladových zásobách, málo času, prázdna peňaženka. Po čase to viac-menej zabalíte, lebo sa vám činnosť nebude vyplácať ani ekonomicky ani časovo.

  • Ceny zdvihnete. V prvom kroku veľa zákazníkov odradíte. Vaše tržby sa začnú s najväčšou pravdepodobnosťou znižovať. A budete počúvať, že to máte drahé a že inde to dostať lacnejšie 🙂

    Lenže potom sa špirála začne posúvať tým správnym smerom. Vyselektujú sa „zákazníci“ a „zákazníci“. A títo správni zákazníci budú z vašich výrobkov nadšeníradi zaplatia aj o niečo vyššiu cenu.

Viac informácií, vzorových príkladov, výpočtov a tipov ako na cenu sa dozviete v e-booku Ako si určiť cenu za svoje hand-made produkty.

V e-booku nájdete aj konkrétny príklad, kde som do detailov rozrátala všetky nákladové položky. A prirátala som aj zisk. Lebo ak zrátate všetky nákladové položky, ste v lepšom prípade na „nule„. Ale „nemáte z čoho žiť“. A práve to je ten začarovaný kruh, kedy sa na konci mesiaca pýtate, že prečo máte opäť prázdnu peňaženku…

PS: do e-booku môžete nahliadnuť tu.

Anna Harská
Milujem tvorenie a predaj hand-made produktov. A ukážem aj Vám, ako môžete žiť svoj "hand-made" sen. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.