Ako z náhodného kupujúceho spraviť vášho skalného zákazníka?

Určite to poznáte tiež. Máte kvalitné výrobky, ale predaj troška zaostáva. A tak sa snažíte robiť reklamu, vymýšľate akcie, zľavy, skrátka chcete zaujať.
Ale je to ako v začarovanom kruhu, lebo máte pocit, že sa musíte stále snažiť vymýšľať niečo nové, aby ste zákazníkov prilákali…

Ako sa vyhnúť tomu, aby ste nemuseli stále vynakladať energiu na získanie nových zákazníkov a zostalo vám viac času na vašu tvorbu?

Premeňte vašich náhodných kupujúcich na vašich skalných zákazníkov, ktorí vás budú milovať.

Ako? Robte veci inak, ako 95% ostatných predávajúcich. O marketing a reklamu sa síce budete musieť starať aj naďalej, ale čoskoro sa dostanete do fázy, kedy vás zákazníci budú vyhľadávať sami.

Spravte z vášho zákazníka VIP klienta.

Celý trik totiž spočíva v tom, že väčšina predávajúcich sa snaží všetku svoju energiu vkladať do toho, aby zákazníka získal, predal mu a potom, keď zákazník nakúpi je koniec. O zákazníka sa viac nestará. Lenže podľa zistení v marketingových prieskumoch je 10x ťažšie získať nového zákazníka než si udržať už raz získaného zákazníka!

Ak začnete používať niektoré z tipov, ktoré uvádzam nižšie, nielenže spravíte z náhodného kupujúceho zákazníka, ktorý bude u vás nakupovať opakovane (a rád), ale odporučí vás aj ďalej. A nezaberie vám to ani veľa času navyše a ani vás to finančne nezaťaží.

Buďte iní ako ostatní a doprajte vášmu zákazníkovi pocit výnimočnosti. Pocit, že je vaším VIP klientom. Bude vás milovať, kupovať u vás opakovane a odporúčať vás.

Inšpirujte sa tipmi, ktoré sú overené praxou:  

 • Drobný darček navyše. Darčeky milujeme všetci a vždy potešia.
  Šijete detské oblečenie? Pletiete svetríky? Pošlite zákazníkovi ako darček niekoľko gombíkov, ak by sa náhodou nejaký odtrhol.
  Pečiete torty? Medovníky? Pridajte zákazníkovi vzorku na ochutnanie. Vyrábate dekorácie? Obrazy? Pribaľte zákazníkovi špeciálnu úchytku na prichytenie na stenu. Ušetríte mu tým čas so zháňaním a chodením do obchodu. Chcete prekvapiť ešte viac?
 • Pridajte pokyny, ako úchytku správne pripevniť (väčšinou sú uvedené pri kúpe úchytky, no keďže v balení je úchytiek niekoľko a zákazníkovi pošlete možno len 1 až 2 kusy, návod vám zostane. Vytvorte si podľa týchto pokynov „vlastný návod“ a pridajte ho do balenia k zákazníkovi.)
  Pokyny môžu byť aj o tom, ako sa napríklad čo najlepšie starať o dekoráciu, ktorú si u vás kúpil, aby dlho vydržala. (Môže sa váš výrobok umývať vodou? Alebo naopak, prach treba odstraňovať suchou prachovkou?)
  Sú iné, špeciálne postupy ako ošetrovať výrobok tak, aby vydržal čo najdlhšie?
  Vytvorte zaujímavý návod, nie strohé pokyny a pošlite ich aj s peknou grafickou úpravou.

Celé to čaro totiž spočíva v personalizovaní, kedy hovoríte ako keby priamo ku konkrétnemu zákazníkovi (preto nie tie strohé návody 🙂 ). Zákazník má totiž pocit, že komunikujete priamo s ním. Že tie informácie sú určené len pre neho. A tu sa začína vytvárať to budúce puto a z náhodného zákazníka sa začína stávať váš fanúšik.  

Drobnosť, vďaka ktorej sa vás zákazník bude cítiť ako VIP.
 • Oslovte zákazníka jeho menom. V zákazníkovi tak vzbudíte dojem, že sa poznáte, čo opäť prispeje k budovaniu vzťahu. Ak máte objednávky napríklad z e-shopu, meno zákazníka určite poznáte. Dajte si tú námahu a pošli mu poďakovanie za nákup s jeho menom. Zaberie to len minútku a v zákazníkovi to zanechá dojem, že je o neho postarané ako o VIP klienta.

Nabudúce si povieme o tom, aké vychytávky môžete použiť pri priamom, „neinternetovom“ predaji.

Zatiaľ môžete vyskúšať ako sa pracuje s jedným úžasným grafickým editorom, ktorý sa volá Canva.

Viac o tom, ako získať nadšených zákazníkov zistíte v mojom e-booku Ako získať nadšených zákazníkov (v akcii za 1 euro cez tento link)

Anna Harská
Milujem tvorenie a predaj hand-made produktov. A ukážem aj Vám, ako môžete žiť svoj "hand-made" sen. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.