Ako predávať hand-made úspešne? Zn.: kríza-nekríza

Je jedno, či je kríza alebo nie, on-line sa predávať dá vždy. A super na tom je, že môžete predávať 7 dní v týždni, 24 hodín denne. Áno, hovorím o predaji elektronickom, či inak povedané, o predaji on-line.

Pre mnohé z nás je to zatiaľ stále nepredstaviteľné, veď hand-made je aj o predávaní tradícií, remesiel a najmä osobnom predaji, ktorý je často spojený s ukážkami výrobných postupov… Lenže doba sa mení.

A keď nám okolnosti znemožnia predávať „naživo“ (alebo, ak chcete off-line), je predaj on-line tou najbližšou možnosťou ako si nahradiť príjmy. A nie je to nič zložité, chce to len mobil a internetové pripojenie. A v lepšom prípade počítač 😊 Poďme sa na to pozrieť bližšie.

1. Miesto, kde sa dá predávať

On-line predajná platforma, vlastný e-shop, Marketplace na FB, Instagram, predaj v rôznych predajných skupinách na FB, na svojej stránke alebo skupine.
Možností je veľa, najjednoduchšie je skrátka začať. Ak máte založený FB, stačí vám v podstate len váš profil, na ktorom môžete prezentovať svoje výrobky.

2. Výrobok, ktorý „sa bude predávať“

Toto spojenie som nevybrala náhodne. Zatiaľ čo na živých akciách máte možnosť zákazníka ovplyvniť priamou komunikáciou a zákazník si môže výrobok pozrieť, chytiť do ruky, pri predaji on-line potrebujete viac dômyselnosti, ako zákazníka osloviť. Alfou a omegou je pritom kvalitná fotografia alebo video.

Dobrá fotografia = 80% úspechu

Neveríte? Zoberte si fakt, že podobné výrobky ako máte vy, vyrába ďalších 50 hand-made tvoriliek. Čo potenciálneho zákazníka osloví spomedzi ďalších podobných záberov výrobkov?

Obrázok vášho výrobku, ktorý je iný, ako ostatné. Skrátka ihneď vynikne spomedzi mnohých ďalších. Je dobre vidieť a zákazník na prvý pohľad vie, čo kupuje.

Práve z toho dôvodu nie sú vhodné fotografie s viacerými výrobkami, či podobne veľkými predmetmi ako váš predávaný výrobok.
Skrátka, musí byť okamžite jasné, čo predávate. Aby sa vám nestalo, že predávate napríklad malú sošku anjelička, u ktorej dáte ako dekoráciu šatku a 3 kvety no a zákazník bude mať záujem práve o šatku… – áno, aj je to príklad z praxe 🙂

Nižšie si môžete stiahnuť grátis PDF 10 chýb pri fotení hand-made produktov.

Alternatívou je video. Ideálne so sprievodným komentárom z čoho je výrobok vyrobený, na čo sa používa, ako sa dá ešte využiť, ako ho ošetrovať… a so zábermi výrobku z rôznych uhlov.

PS: perfektným magnetom pre vašich potenciálnych zákazníkov sú videá zo zákulisia, ako vlastne vaše výrobky vznikajú, alebo čo všetko potrebujete, než začnete tvoriť, koľko akých korálikov, nití, ihiel, komponentov, klieštikov…
Ako točiť video si môžete pozrieť tu.

3. Vedieť, kto je moja cieľová skupina = pre koho sú vlastne moje výrobky určené

Popis pri predaji vašich výrobkov on-line musí zodpovedať „jazyku“ cieľovej skupiny. Iné parametre sú dôležité pre dôchodcov, iné pre mamičky, ktoré chcú veci pre svoje deti.

A inak budete cieliť aj na ich emócie. U dôchodcov hrajú prim zdravie a cena, u mamičiek spokojnosť ich bábätka.

Najhoršie je „vyrábať všetko pre všetkých“… sami sa tak zahrabávate do šedého priemeru. A tento na on-line predaj ozaj nezaberá. Ako si vás má potom zákazník nájsť, čo mu pomôže pri rozhodovaní, či kúpi váš, alebo konkurenčný výrobok, ktorý je navlas rovnaký?

Jeden fakt, ktorý tiež pomáha pri rozhodovaní vášho potenciálneho zákazníka je spôsob, ako s ním komunikujete.

4. Komunikácia so zákazníkom

Či off-line alebo on-line, je podstatnou súčasťou procesu rozhodovania o kúpe. Pri predaji on-line máte možnosť komunikovať s vašim potenciálnym zákazníkom častejšie a efektívnejšie, než pri predaji off-line.

A veľká časť komunikácie sa dá dnes zautomatizovať pomocou automatického posielania správ, cez tzv. chatbotov.

Čo je však nespornou výhodou komunikácie on-line je, že ak pôjdete na živú predajnú akciu napríklad do Popradu, tak môžete o tejto skutočnosti dať vedieť napríklad na vašej facebookovej stránke a vašich zákazníkov tak predpripraviť a pozvať ich na miesto, kde budete predávať naživo.

A hádajte, čo sa stane, ak bude vedľa vás hand-made tvorilka s podobným sortimentom? Od koho takýto zákazník nakúpi skôr? 🙂

5. Čo robíte inak než vaša konkurencia?

Často sú to drobnosti, napríklad zaujímavý obal, ktorý rozhoduje o tom, či zákazník kúpi u nás alebo u konkurencie. Lebo ak zákazník kupuje váš výrobok ako darček pre niekoho iného, ušetríte mu tým starosť so zháňaním darčekového balenia.

Zaujímavé sú napríklad aj návody na používanie, ktoré sú zaujímavo spracované a môžu slúžiť napríklad ako záložka do knihy.

Praktická metóda –
Trojuholník úspechu pri predaji
hand-made produktov

Stiahnite si PDF grátis a zistite, ktoré 3 prvky sú pre úspešný predaj vašich hand-made produktov potrebné.

[content id=2214][/content]

Anna Harská
Milujem tvorenie a predaj hand-made produktov. A ukážem aj Vám, ako môžete žiť svoj "hand-made" sen. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.