Vízia, cieľ, plán – klišé alebo mocné ingrediencie úspechu?

O víziách a snoch, ich plnení, priťahovaní a podobne bolo napísaných už veľa kníh. Niektoré z nich sú z môjho pohľadu prinajmenšom dosť odvážne, najmä také, ktorých obsah je v štýle: „meditujte, pociťujte vibrácie už splneného sna a Váš sen a zhmotní“. Hm. Keď som sa z „new-age“ kníh dozvedela o sile priťahovania prvý krát, podarila sa mi jedna neuveriteľná vec. Podľa daného návodu v knihe som si veľmi želala, aby mi na účte pristalo 5000 korún slovenských (áno, je to už pekných pár rokov 😊 ). A ozaj som tomu verila. Verila som, že sa to môže reálne stať, že napríklad niekto omylom zadá platobný príkaz a peniaze sa objavia na mojom účte.

A viete, čo sa stalo? O výsledku sa dozviete už o chvíľu.  

Predtým sa však pozrime na to, čo je to vlastne vízia, cieľ a plán. Postupnosť týchto troch výrazov nie je náhodná. A pre zrealizovanie nášho sna sú potrebné všetky tri. (A ešte jedna čarovná ingrediencia, o ktorej Vám ale poviem až v ďalšom článku.) 

Vízia je vlastne náš sen, to, čo chceme dosiahnuť.  Výraz „vizualizácia“ (predstavovanie si našej vízie) je u nás v poslednej dobe vnímaný skôr negatívne, väčšinou si predstavíme „slniečkových ľudí“, čo sú za každých okolností „happy“, hoci sa im život zrútil už dávno.
Avšak bez vízie toho, čo chceme uskutočniť, nebudeme mať potrebné palivo k zrealizovaniu nášho sna. Ako totiž môžeme realizovať niečo, keď vlastne nevieme, čo konkrétne chceme? Je to ako chcieť ísť autom na „niekam“ na dovolenku s poloprázdnou nádržou. Nuž, nejaký ten kilometrík ešte ujdeme, ale potom?

Cieľ je druhou čarovnou ingredienciou. Konkretizuje totiž našu víziu a dáva jej pevnejšie obrysy. Je to tiež istá forma záväzku, ktorý dáme sami sebe.  Cieľ musí byť tak konkrétny, ako je len možné. A musí spĺňať tieto
2 kritériá: „čo“ a „kedy“.

Čo chcem dosiahnuť? Chcem byť do roka samostatná a živiť sa len predajom mojich hand made? Chcem do mesiaca vytvoriť novú kolekciu háčkovaných kabeliek a začať ju predávať napríklad na Fler či Sashe? Treba si stanoviť konkrétne, čo chcem a kedy to chcem robiť.  A toto potom presnejšie naplánovať.

A už sme u tretej ingrediencie a tou je plán. Plán je vlastne skonkretizovaný cieľ. Rozdelený na malé kúsky tak, aby bol splniteľný. A samozrejme najlepšie tak, aby sa adekvátne dopĺňal, ako puzzle do celkového obrazu, ktorý nám tvorí naša vízia.  

Že toto všetko už viete? Inú odpoveď som ani nečakala 😊 Ale, ruku na srdce, kto z vás si toto stanovil aj na papieri? Kto z vás si napísal, čo chce, ako chce žiť, ako chce zarábať? Kto z vás si spravil zo svojho sna cieľ, čo a dokedy chce uskutočniť? Kto z vás si pravidelne robí mesačné, týždenné a denné plány? A toto je práve to miesto, kedy sa začínajú rozchádzať naše cesty úspechu alebo neúspechu. Písomné zachytenie vízie, cieľa a plánu, s konkrétnym určením 1! strategickej veci, teda to, čo ozaj musíme (chceme) dosiahnuť, je tým prvým krokom k dosiahnutiu našich snov.

Plánovanie sa stalo pevnou súčaťou môjho života. Určite poznáte aj Vy ten pocit, keď sa toho na Vás veľa „valí“, neviete čo skôr, začnete s niečím, zistíte, že neviete čo a ako a tak to odložíte. Výsledkom je frustrácia a pocit neschopnosti.
Tento stav som mala vždy, keď som nemala napísaný plán na daný deň. A tu ma vždy zachránili papier a pero.
Jednoducho si napíšem, čo mám všetko spraviť, zoradím podľa dôležitosti alebo logickej postupnosti a postupujem podľa toho. A keď je to hotové, úlohu prečiarknem.

  • Uvoľním si tým hlavu, nemusím premýšľať nad množstvom vecí a obávať sa, že na niečo zabudnem.
  • Ten pocit, keď vidím koľko som toho už spravila a že začínam vidieť „svetlo na konci tunela“ je na nezaplatenie 😊.

To všetko je však potrebné spečatiť ešte jednou kúzelnou ingredienciou, ktorá preverí, či to s naším snom myslíme vážene.  Ale o nej až nabudúce.

A teraz Vám prezradím, ako to dopadlo s mojím priťahovaním si čiastky 5.000 korún. Tak veľmi som tomu verila, že mi na účet táto čiastka pristane, že som bola schopná ísť aj 4x za deň kontrolovať bankový účet (internetbanking ešte nebola bežná vec). A viete, čo sa stalo po 2 týždňoch?

Došla mi trpezlivosť. Účet stále zíval prázdnotou. A dostavil sa silný pocit, že vo vzorci priťahovania asi niečo chýba. A trvalo veru ešte pekných pár týždňov, kým som prišla na to, čo to je.
O tej chýbajúcej ingrediencii sa dozviete v niektorom z ďalších článkov. A dovtedy – skúste si spísať, čo je Váš sen a spraviť si k nemu plán. Garantujem Vám, že Vám to odkryje obzory a možnosti, ktoré ste doteraz nevideli.

Anna Harská
Milujem tvorenie a predaj hand-made produktov. A ukážem aj Vám, ako môžete žiť svoj "hand-made" sen. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.