Toľkooo???!!!

A to prečo toľko stojí? Veď je to len zopár šnúrok spletených do seba… Zopár ťahov štetcom… Pár korálikov…

Poznáte to asi tiež. Keď tvoríte, tak ste sa s podobnými výrokmi stretli určite častejšie, než je vám milé. A zrazu zneistíte. Neviete, čo si máte o tom myslieť. Či vaše výrobky predsa len nedať lacnejšie

Ale potom to preberáte z druhej strany, že veď ste nad tým strávili toľko času… A kým ste prišli na to, ako to dotiahnuť k dokonalosti, vychytali ste všetky finty… A okrem toho, chcete sa vašou tvorbou aj živiť a nie byť ako väčšina umelcov, ktorí sú ocenení až po smrti…

Zlacniť, či nezlacniť?

Čo teraz? Ešte než budete pokračovať v premýšľaní, či zlacniť, alebo to rovno zabaliť, pozrime sa spolu na zopár faktov, ktoré by mala poznať každá hand-made tvorilka.

Zistíte, že ešte skôr, než sa začnete zaoberať cenou, treba si zodpovedať inú otázku.  Čítajte ďalej a dozviete sa prekvapivú skutočnosť, že nižšie ceny môžu byť naopak ešte horším variantom a spôsobiť pravý opak, t.j. namiesto zvýšeného obratu vám zákazníci začnú ubúdať.

Ak si viete na tieto body odpovedať „áno“, s cenou určite nechoďte dole:  

  • Vaše výrobky sú kvalitne spracované
  • Výrobky sú vašim autorským dielom a vyrábate ich ručne
  • Náklady, ktoré ste na výrobu zrátali hovoria, že cena je oprávnená
  • Cítite, že výrobky majú ozaj svoju hodnotu

Nepodliehajte nutkaniu predať hoci s menšou stratou, ale predať (za každú cenu), lebo potrebujete peniaze. Prečo?

Lebo takéto zvýšenie obratu je chvíľkové. Možno sa vám vďaka nižším cenám zvýšia tržby a začnú sa hrnúť objednávky. Lenže ak budete v tomto trende pokračovať, začnú sa vám objednávky ozaj kopiť, vy prestanete stíhať vyrábať, čo sa následne začne prejavovať v zhoršenej kvalite, zvýšenej únave a strate voľného času.

A čo viac – veľa financií vám aj tak nezostane, lebo všetko pôjde hneď to nákupu ďalšieho materiálu.

Tajomstvo z praxe

A teraz vám prezradím jednu skutočnosť, ktorú som zistila sama na sebe. A potvrdili mi ju aj iné hand-made tvorilky.

Ak sa vašim zákazníkom zdajú byť vaše výrobky drahé, budú sa im zdať drahé aj po zlacnení.

Skrátka vždy sa nájdu takí zákazníci, ktorí budú chcieť výrobky opäť za lacnejšie, lebo „inde videli podobný výrobok za nižšiu cenu“…

A teraz príde druhá zaujímavá skutočnosť:

Nízkymi cenami zároveň odradíte zákazníkov, ktorí hľadajú originál. A hoci ich vaše výrobky zaujali, aj tak ich nekúpia.

Prečo? Lebo jednoducho neveria, že by sa ozaj kvalitný a originálny výrobok predával za tak nízku cenu.

Ako vidíte, nízka cena vám teda nepomôže. Možno len krátkodobo, ale za chvíľu začnete zisťovať, že ak by ste nerobili nič, tak by ste na tom boli možno lepšie a možno by vám aj viac financií zostávalo…

Čo teda robiť? Ako si nastaviť cenu za svoje hand-made produkty?

Základným odrazovým mostíkom každého úspešného predaja (a s tým spojených tržieb), je vedieť, kto je môj zákazník. Napadlo vám teraz, že veď je to predsa ten, kto kupuje vaše výrobky? Nuž, troška vás poopravím. Áno aj nie.

Spomínate si ešte na vetu vyššie, kedy som hovorila, že  niektorým „zákazníkom“ sa budú zdať vaše výrobky drahé, hoci ich predávate takmer za cenu ich nákladov?

A tiež aj na druhú vetu, kedy som hovorila, že tých druhých „zákazníkov“ (ktorí sú pravdepodobne vaši ozajstní potenciálni zákazníci) práve nízka cena odradí od nákupu, lebo neveria, že by skutočne kvalitné a originálne veci mohli mať tak nízku hodnotu.

A preto je dôležité najskôr si ujasniť, komu chcete predávať. Kto je vaša cieľová skupina. Kto má byť ozaj váš ZÁKAZNÍK. Chcete predávať veľa výrobkov za „ľudové ceny“, aby boli prístupné čo najväčšiemu počtu ľudí? Alebo sú vaše výrobky náročné na výrobu a čas a nie sú teda vhodné pre  „hromadnú výrobu“?

Najmä u takýchto výrobkov odporúčam držať si cenu ozaj radšej vyššiu ako nižšiu. Ak sú vaše výrobky ozaj veľmi špecifické, každý výrobok nielen vyrábate ale v podstate aj navrhujete zvlášť a dávate veľkú pridanú hodnotu (vaše know-how, skúsenosti, prax…), treba veľmi dobre popremýšľať nad cenou.

Mimochodom, vedeli ste, že existujú 4 hlavné nákladové skupiny, aby váš výrobok pokryl aspoň náklady? Viac si o tom môžete prečítať v tomto článku.

Zjednávali by ste cenu u módneho návrhára?

Zoberme si takého módneho návrhára. Tiež šije „len šaty“. Síce krásne, originálne šaty…. ale stále sú to len „šaty“.

Viete si predstaviť, že by „zákazník“ povedal napríklad v butiku Chanel, že tie šaty sú síce krásne, ale že stoja veľa a že inde podobné šaty stoja asi  tak 1/5 ceny a že by ich chcel za cenu šiat v bežných obchodných reťazcoch? Myslím, že takýto „zákazník“ nie je cieľovou skupinou tohto butiku.

A asi už viete kam tým mierim. Vaše hand-made produkty sú originálne, s láskou vyrábané produkty, do ktorých ste dali vaše know-how, museli ste vychytať rôzne nedostatky a väčšinou ste na to museli prísť sami.

Dajte vašim výrobkom ozaj cenu, ktorú si zaslúžia. Skôr než začnete znižovať cenu skúste sa zamyslieť nad tým, kto je váš zákazník. Pre koho sú vaše výrobky ozaj určené. Komu ozaj chcete predávať.

Mne napríklad nie je jedno, ako sa bude môj šperk „cítiť“ u zákazníčky. Občas príde zákazníčka, ktorá rovno povie, že potrebuje niečo len na jednorazovú akciu. A tu ma vždy zaleje pocit smútku. Vážne. Keď si predstavím, ako som výrobok navrhovala a tvorila a potom má zostať zatvorený v nejakej krabici, zamrzí ma to.

Áno, som možno sentimentálna, ale ja mám radosť z každého mnou vyrobeného výrobku. A vážim si ho, lebo pre mňa to teda rozhodne nie je len „zopár navlieknutých guličiek“, ako som už pár krát počula.  

To za takú cenu určite nepredá

Prečo dať vašim produktom takú cenu, ktorú si ozaj zaslúžia, demonštruje aj tento príklad, ktorý som zažila na jednej predajnej akcii. Moja suseda, predávajúca, ponúkala na predaj veci z keramiky.
Mala tam sochu „anjelovníka“, takého domčeka pre anjelov, ktorý slúžil ako viacposchodový svietnik, výrobok mal asi 1,5 metra. Výrobok to bol rozhodne originálny a zaujímavý, ale nekúpila by som ho, lebo to nebol môj štýl. A bola som celkom zvedavá, či sa ho dotyčnej pani podarí predať. Suma bola 4-or miestna, v eurách.

A viete čo sa stalo? Svietnik sa predal! Za viac ako 1 000 eur! A na dôvažok pán prikúpil ešte 3 menšie svietniky. Ak by dotyčného svietnik nezaujal a nemal by na to, nekúpil by ani za 400 eur. Ale keďže bol presne tým správnym zákazníkom pre daný výrobok, bol rozhodnutý kúpiť a mal na to aj financie, výrobok sa predal.

A za takú cenu, ktorá nielen pokryla náklady, ale tvorkyni svietnika priniesla aj zisk.

A tak by to malo byť. Uvedomte si, že ak budete vaše výrobky predávať za vyššie ceny, tak tým kopu „zákazníkov“ odradíte.

A to je dobre, lebo si začnete priťahovať presne takých zákazníkov, ktorým sa váš výrobok páči  a s láskou ho budú používať. A nebudú riešiť cenu, lebo budú presvedčení o kvalite a originalite výrobku.

Zdražiť, či nezdražiť?

Tým vás nechcem nabádať k tomu, aby ste prudko zdvihli vaše ceny. To nie. Ale pred tým, než budete premýšľať nad cenou a robiť si kalkulácie, zamyslite sa najskôr nad tým, kto má byť váš zákazník. Komu chcete ozaj vaše výrobky predávať.

Dobrou pomôckou, ako na to, by vám mohol byť aj e-book Ako získať nadšeného zákazníka, kde som zhrnula 8 bodov, podľa ktorých si vášho zákazníka viete spoľahlivo určiť.

A priznám sa, že hoci svoje hand-made výrobky predávam už pekných pár rokov, veľa aha momentov som zažila aj sama, keď som si týchto 8 bodov poctivo vyplnila. A e-book môžete mať teraz v akcii len za 3 eurá (dostanete sa tam cez tento link).  

Prajem veľa aha-momentov a najmä nadšených zákazníkov, ktorí budú vaše výrobky milovať 😊

Anna Harská
Milujem tvorenie a predaj hand-made produktov. A ukážem aj Vám, ako môžete žiť svoj "hand-made" sen. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.