Robili by ste za 80 centov na hodinu?

Ak ste sa práve pousmiali, že Vám by sa to stať nemohlo, tak Vás asi zaskočím. Ak vyrábate hand-made, možno si ani neuvedomujete, že aj Vy často pracujete za menej ako 1,- euro na hodinu. A to najmä ak robíte výrobky na zákazku.  

Včera som telefonovala s kamarátkou, ktorá vyrába frivolitkovanú čipku. Asi pred 2 týždňami mi nadšene referovala, že dostala veľkú zákazku, skoro 3 metre frivolitkovanej čipky, ktorá pôjde ako lemovanie na repliku ľudového odevu. Keďže je nadšená „čipkárka“, bola som rada, že má takúto skvelú zákazku. No jej včerajší telefonát nemôžem dostať z hlavy.

„Predstav si“, hovorí mi, „pracujem na tom denne aj 8 hodín, spravila som si aj vlastný návrh, vzorka je pomerne náročná a keď som si spočítala, koľko hodín potrebujem na výrobu tých troch metrov, tak mi vychádza, že za hodinu práce dostanem 80 centov.
„A prečo si si vypýtala tak málo?“ pýtam sa jej. „No, vieš, tá zákazníčka mi hovorila, že ona tiež pozná jednu pani, ktorá tiež vyrába túto frivolitkovanú čipku, ale že teraz nemá čas. Tak som jej povedala, že to zoberiem za tú cenu, za ktorú to robí tá druhá pani“.

Poznávate sa? Príde Vám to povedomé? Veď je to predsa normálne, že vlastne držíte cenovú hladinu rovno s konkurenciou…. Nuž, v tomto ste určite na omyle. A hneď sa aj dozviete prečo.

Veľa ľudí skúša, na akú nízku cenu by sa vedeli dostať. Je to prirodzené. Keď platíme, neradi vydávame viac, ako treba. Ale, nikdy neviete, či tá cena je skutočná (čo keď tá Vaša konkurencia robí za ceny aj o tretinu vyššie?), alebo je to len šikovný ťah Vašej zákazníčky.

Áno, viem sama, aké neľahké je stanoviť cenu tak, aby nebola premrštená a aby ste získali zákazku. A možno teraz niektoré z Vás namietajú, že Vás hand-made baví a robíte ho popri hlavnej práci a že na tom nepotrebujete zarábať…  

Nuž, ak ste spokojné s tým, čo za Vaše výrobky dostávate, je to OK. Ale ak cítite, že to nie je úplne ono, poďme sa spolu pozrieť, ako si vyrátať takú cenu, ktorá je konkurencieschopná a zároveň nám zarobí viac ako len na náklady.  

Väčšina, najmä začínajúcich hand-made tvoriliek, si cenu vyráta nasledovne:
náklady na materiál + „niečo k tomu“

Zo začiatku je po jej produktoch dopyt a má určite odbyt, veď ak robí pekné výrobky za takú nízku cenu, tak sa jej objednávky začínajú hrnúť. Lenže zákonite príde k bodu, kedy je tých objednávok priveľa a nestíha.

A tak prestane dávať do svojej tvorby radostnú energiu z tvorenia, čo sa najskôr prejaviť nemusí, alebo sa to neskôr prejaví napríklad v zhoršenej kvalite… Ak k tomu prirátame prípadný materiál, ktorý musí prikúpiť (lebo len jedna červená nestačí 🙂 ) a ktorý jej zostane „skladom“, tak sa začína blížiť k bodu, kedy sa dostáva do mínusu. A tu začína ten začarovaný kruh, kedy si väčšina tvoriliek vypýta ozaj nízku cenu, len „aby sa im niečo vrátilo“.

Nedostaňte sa do takéhoto kruhu aj Vy. Vážte si svojej práce, know-how, ktoré ste získali a majte sa radi. Stanovte si cenu ako podnikateľ.

Čo treba zrátať, aby Vám Vaše výrobky ozaj zarábali?

Sú to samozrejme priame náklady ako je nákup rôzneho materiálu, surovín, šablón či foriem.  
A takisto nepriame náklady, ktoré si treba rozrátať paušálne. Sem patria napríklad náklady na telefón, elektrinu, či prenájom priestorov, ak nevyrábate doma.
Ďalej treba zohľadniť náklady na reklamu. Nemusí sa jednať o priamu reklamu napríklad na facebooku, ale tiež aj o obal, do ktorého Vaše výrobky balíte, vizitky, malé darčeky napr.  väčšiemu nákupu.
Ďalšom dôležitou súčasťou ceny je tiež Váš čas, ktorý ste strávili napríklad prípravou návrhu či šablóny, najmä u zákazkových výrobkov. A takisto treba zohľadniť aj dane a rôzne poplatky, ktoré sú spojené s prevádzkovaním živnosti.

Ak ste dočítali až sem, asi ste zostali mierne „prekvapené“. Verím však, že Vám tento článok pomohol poodhaliť jednu z príčin, prečo zarábate málo, hoci záujem o Vaše výrobky je.

PS: chcete vedieť, čo môže byť ďalšou príčinou Vašich slabších ziskov? Stiahnite si praktické pdf grátis.

Anna Harská
Milujem tvorenie a predaj hand-made produktov. A ukážem aj Vám, ako môžete žiť svoj "hand-made" sen. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.