Lenivosť naša každodenná alebo osvedčené triky ako na odkladanie úloh

Raz je to darmo, človek je tvor lenivý. Aj keď svoju prácu milujeme, skrátka príde občas obdobie, kedy sa nám nechce ani do činností, ktoré sme s obľubou vyhľadávali ba dokonca predstavovali pre nás istý druh relaxu. Alebo máme činnosti, ktoré obľubujeme menej a ich realizáciu odkladáme na ten najdlhší možný čas… často až do nekonečna.
Lenivosť je ale aj dobrá vlastnosť. Ak nás vedie k premýšľaniu, ako spraviť veci rýchlejšie, lepšie, bez veľkej námahy, je to pre nás plus.

Avšak lenivosť, o ktorej píšem dnes je taká tá ozaj lenivá, kedy sa nám nechce a náš mozog nám servíruje dokonca logické dôvody, prečo by bolo lepšie radšej spraviť niečo úplne inšie, než práve to, čo máme robiť. A chvíľu na to v nás prebúdza zlé svedomie a budú pocit zodpovednosti, že by sme mali robiť to, čo máme naplánované…
Je to niekedy pekne tvrdý a vyčerpávajúci súboj týchto dvoch „nálad“. A mne veru trvalo hodnú chvíľu  než som prišla na to, ako ich skrotiť. (A úspešne sa mi to darí čoraz viac).

Riešenie je prekvapivo jednoduché.

Základom všetkého je plán alebo zoznam úloh, čo treba spraviť (najlepšie v písomnej forme). A potom sa už len vrhnúť do práce. Teraz si určite hovoríte, že to nie je tak jednoduché… Ale vyskúšali ste to už? 🙂

Tieto triky zaberajú vždy a na 100%.

1). Predstavte si, že už máte tú danú úlohu hotovú. Ako zatvárate počítač s tým úžasným pocitom, že je HOTOVO. Vžite sa do toho, aké to bude, až tu budete mať hotové. A s týmto nastavením sa potom vrhnite do práce. Predstavte si, že úlohu máte hotovú, aj keď je to niečo, čo ozaj nerobíte radi.  Bolo by to fajn, že? Nedošívať blúzku pár hodín pred jej odovzdaním a s nervami. A často keď niečo robíme na poslednú chvíľu tak sa to ako na potvoru nedarí… Nehovoriac o energii, ktorú dávame do nášho výrobku, činnosti, čo sa nám potom ako bumerang vráti a časom začneme nariekať, že čo robíme zle, že sa nám nedarí. Už Vám svitá? Myslím, že toto sme zažili všetci.

2). Vrhnite sa do úlohy, odožeňte každú myšlienku, ktorá sa zaoberá tým, či sa Vám chce alebo či nie je niečo „rozumnejšie“ na robote. Jednoducho začnite pracovať a vytrvajte v koncentrovanej činnosti aspoň 10 minút. Ale nie s nastavením „no dobre, vyskúšam to, či ma to bude baviť“ ale ozaj sa do činnosti ponorte a skúste ju robiť tak, ako keby vás ozaj bavila.  

3).Ponorte sa do úlohy s nadšením, s tým dobrým pocitom, ktorý budete mať, keď úlohu dokončíte. A potom vytrvajte. Dajte si záväzok sami sebe (je to jedna z najtvrdších disciplín, ale má aj najsladšiu odmenu na konci :-)), že vytrváte aspoň pol hodiny, či 45 minút. Často sa potom dostanete do takého švungu, to takého flow, že Vás činnosť začne baviť, pohltí Vás a Vy si ani neuvedomujete, ako ten čas letí…

A nabije Vás to pozitívnou energiou, lebo ste:
prekonali sami seba
spravili kus práce a ešte k tomu nie ste ani unavení 🙂

A jeden bonusový tip na záver: užívajte si každú činnosť, ktorú robíte. Veď keď už niečo „musíte“ spraviť, tak prečo si to neužiť?

A čo zaberá u Vás? Máte nejaký osvedčený trik, ktorý zaberá vám? Podeľte sa oň v komentároch. Tešíme sa na každý podnetný tip.

Anna Harská
Milujem tvorenie a predaj hand-made produktov. A ukážem aj Vám, ako môžete žiť svoj "hand-made" sen. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.