Bojím sa, že sa moje výrobky nebudú predávať

Poznáte to určite tiež. Milujete ručné práce a pri vašej tvorbe myslíte na zákazníka, či sa mu budú vaše výrobky páčiť. A či sa vám vrátia aspoň náklady na materiál, ktorý pre vašu tvorbu používate.

A či všetka tá energia, hodiny strávené skúšaním a prerábaním nevyjdú navnivoč. A podarí sa vám predať dosť vašich výrobkov, aby ste mali z čoho zaplatiť účty a nakúpiť materiál na ďalšiu tvorbu?

Ak sa chcete predajom vašich hand-made produktov živiť, bez predaja a cash-flow to nepôjde. Skutočnosť, že vás vyrábať baví je základom, ale ekonomická stránka veci jednoducho nepustí.

Ak ste ako väčšina hand-made tvoriliek, tak tvorba vám zaberá väčšinu vášho času. A tiež asi premýšľate v duchu, že „zákazníkovi by sa mohla páčiť aj táto farebná kombinácia“ a „spravím ešte túto veľkosť, tento tvar….

Výsledok? Zákazníci aj tak väčšinou chcú trocha inú farebnú kombináciu…
Škoda, že to nemáte v menšej veľkosti“, „ak by to bolo s tou hnedou, tak by som si to zobrala hneď“…

Faktom je, že koľko ľudí, toľko chutí. A ani tie najväčšie obchodné reťazce nemajú jednoducho všetko, aby uspokojili všetky požiadavky všetkých svojich zákazníkov.

Takže, čo robiť, aby sa vám doma nekopili hotové výrobky, a nemali ste tak peniaze utopené v zásobách?   

Pripravte si vzorky

Je jedno, či pletiete, vyrábate keramické výrobky, či sviečky. Než sa pustíte do výroby kompletnej súpravy, spravte si najskôr malý prieskum trhu.

Pripravte si vzorky vašich výrobkov. Môžete si pripraviť napríklad štvorce z keramiky, ktoré budú mať určitý vzor či farbu. Vytvorte si vzorové základné výrobky ako je napríklad šálka, hrnček, kanvica či tanierik, aby si zákazník vedel predstaviť konečnú veľkosť a tvar.

A potom si už z pripravených vzoriek môže vybrať akú chce farbu či vzor. Ak má o vaše výrobky skutočne záujem, počká si.

Málokedy sa stane, že budete mať presne to, čo zákazník očakáva. Až 75% zákazníkov má iné požiadavky či už na farbu, veľkosť alebo tvar.

Zákazková výroba

Áno, pre netrpezlivých zákazníkov, ktorí chcú alebo si z nejakého dôvodu potrebujú výrobok hneď zobrať so sebou (najmä ak predávate napríklad na jarmokoch), nie je zákazková výroba tým pravým orechovým.

Ale je šikovným riešením ako sa vyhnúť výrobe na sklad a utápať tak peniaze v zásobách (ktoré často musíte po rokoch „zlikvidovať“, lebo sa výrobky časom stanú nepredajnými).

Veľmi šikovným pomocníkom pri zákazkovej výrobe je katalóg vašich výrobkov. Či už v printovej forme, alebo napríklad v tablete. Nafoťte si vaše výrobky (hoci aj také, ktoré ste už predali) a zoraďte ich do tematických skupín.

Ak vyrábate napríklad výrobky z papierových roličiek a vytvorili ste súpravu do kuchyne, napríklad v bielo-modrej kombinácií, nafoťte celú túto súpravu a potom aj jej jednotlivé súčasti. Zákazníkovi tak najskôr poskytnete celkový prehľad (a možno si rovno objedná hneď aj celú súpravu 🙂 ) a jednak uvidí aj detaily jednotlivých produktov.

A potom pridajte ďalšiu skupinu. Napríklad odkladacie zásuvky na drobnosti do skrinky.

Môžete mať aj vzorkovník farieb, aby si zákazník vedel hneď vybrať. No a potom už spíšete objednávku a viete, že váš výrobok má už svojho zákazníka. A to ešte pred tým, než sa pustíte do jeho výroby. Ideálny stav. Na čo pri zákazkovej výrobe nezabudnúť si môžete prečítať tu.

Kto je môj zákazník?

Než sa však pustíte do akejkoľvek výroby, ktorá však nie je pre konkrétneho zákazníka na objednávku, položte si otázku: „kto je môj zákazník“?
Aby som to objasnila, tu nejde o zákazníka, ktorý by si mohol vaše výrobky kúpiť (a vy preto vyrábate do zásoby, lebo veď predsa tomuto by sa mohlo páčiť to a tomuto zas niečo iné…).  

Tu ide o to, aby ste sa zamysleli nad tým, koho vy chcete ako svojho ideálneho zákazníka. Kto konkrétne to má byť.

Zažili ste niekedy situáciu, kedy prišiel „zákazník“, vypytoval sa na to, či ono, javil záujem o vaše výrobky… ale mal by ich radšej v inej farbe, či inom prevedení… a ešte k tomu za asi polovičnú cenu, než za ktorú vaše výrobky ponúkate?

Alebo si nechal poradiť, vymysleli ste mu výrobok podľa vašich želaní, vybrali materiál… a keď došla reč na cenu, tak reagoval zhrozene, že prečo si za to toľko pýtate, veď materiál stojí ani nie polovicu toho, čo požadujete ako výslednú sumu…

A potom príde zákazník, ktorý je nadšený z vašich výrobkov, nakúpi, zaplatí bez otázok vami považovanú sumu a na dôvažok vám ešte prezradí, že inde podobné výrobky predávajú za dvojnásobné ceny.

A začne vo vás hlodať červík pochybnosti. Kde je ten zlatý stred? Ako si stanoviť cenu? Čo vyrábať, aby si vaše výrobky našli svojich zákazníkov?

A prečo sú jedni zákazníci ochotní zaplatiť vám aj viac a sú nadšení z vašich výrobkov, zatiaľ čo iní vás v konečnom dôsledku oberajú o čas a buď nekúpia, alebo si neodpustia poznámky, že sú vaše výrobky drahé?

Odpoveďou je: určite si, kto je váš zákazník. Pre koho chcete vaše výrobky predávať.

Áno, je to úplne opačný prístup, než má väčšina hand-made tvoriliek (vrátane mňa v mojich začiatkoch). Ale – ak si stanovíte, pre koho chcete vaše výrobky vyrábať, vylúčite tým „zákazníkov“, ktorí jednoducho vaše výrobky nekúpia.

A môžete sa tak viac venovať vašim skutočným zákazníkom. A podľa toho začnete aj vaše výrobky „upravovať“ do takej podoby, aby oslovili vašich skutočných zákazníkov.

Keď som si ja stanovila môjho ideálneho zákazníka, zistila som, že je to zákazníčka, ktorá hľadá niečo originálne a kvalitné.
A je ochotná (= môže si dovoliť) za to zaplatiť.
A začala som pre moje výrobky používať kvalitnejšie komponenty z chirurgickej ocele a zo striebra.

Čo sa stalo? Kvôli kvalitnejším komponentom som musela zvýšiť cenu mojich výrobkov. A táto vyššia cena odradila tých, ktorí si nemohli dovoliť zaplatiť vyššiu sumu.

Že mi muselo ubudnúť zákazníkov? Áno. Ale, čo je paradox, tržby sa zvýšili. Tým, že vyššia cena odradila „zákazníkov“ (ktorí by tak či tak nekúpili), som mohla viac energie venovať mojim ozajstným zákazníkom, ktorí napokon ozaj kúpili.

V konečnom dôsledku som tak predávala menej, ale zarábala viac.

A čo vy, máte aj vy svojho ideálneho zákazníka (z ktorého sa potom stane nadšený zákazník)? Viete, ako ho „nájsť“?

Anna Harská
Milujem tvorenie a predaj hand-made produktov. A ukážem aj Vám, ako môžete žiť svoj "hand-made" sen. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.